Çorbalarımız

Çorbahane

Kana kuvvet,göze fer,batna cılâdır çorba;
İllet-i cûadevâ,mahz-ı gıdadır çorba.
Sağlara,hastalara aynı şifadır çorba;
Ağnıya dostu,muhibb-i fukâradır çorba;
Hasılı hâhiş ile ekle sezâdır çorba;
(Ahmet Rasim)

Açılımı -
Çorba kana kuvvet,göze fer karına ciladır;
Açlık derdine devadır,gıdanın ta kendisidir.
Sağlara,hastalara şifa olan çorba,
Zenginlerin dostu,fakirin sevgilisidir;
Vel hasıl,istekle yenilmeye layıktır...

Eski -halk- Latince Suppa (sıvı gıda, çorbada ıslatılmış ekmek) kökenli olan ve 1650 yılında Fransızca Soupe (Eski Fr. souppe) kelimesinden İngilizce'ye "Soup" olarak geçen "Çorba", Türkçe'ye ise Farsça'dan geçmiştir. Farsça "şorba" ya da "shorba (shorbağ)" kelimesinden gelen Çorba "tuzlu haşlama" anlamındayken "shor" kelimesi tuzlu , "ba" ise haşlama anlamına gelmektedir. 

20 bin yıllık geçmişe sahip olan Çorba, ilk dönemler kaynama şeklindeki pişirme tekniği bulunmadığından -su taşırmayan- meşe palamudu gibi bitki ve hayvan kabukları içinde yapılmıştır. Ortaçağ'da ise üzerinde buharı tüten içinde et ve sebze suyunun piştiği tencereler görülürken bu da İngilizce'de "et suyu" anlamına gelen "soup"un özü olmuştur. Ama çorbanın tarihçesi ya da bildiğimiz şeklini alması dendiğinde akla Fransa gelmelidir. 1500'lü yıllarda Fransa'da sokak satıcıları tarafından konsantre çorbalar ucuz fiyatlarla satılırken, 1600'lerde çorba reklamları da görülmüş olup fiziksel yorgunluğun panzehri olarak lanse edilmiştir. Hemen ardında gelen 1700'lerin ortasına doğru ise -buradan ulaşabileceğiniz- Paris'li girişimcilerin açtığı çorbacı dükkanları, sağlık için leziz çorbalar olarak Fransa'da yaygınlaşmıştır. Yine de bu yaygınlaşmadan önce ev kadınlarının ve bazı yemek kitaplarının çorbaya popülerlik katan tarifler yayınladığını söylemek doğru olacaktır.

Son olarak çorbaların içinde oldukça bilinen ve kökeni Fransa'ya dayanan Soğan Çorbası'nın tarihi antik çağlara kadar gitmektedir. Soğan kolay büyüyen bir bitki olduğundan dolayı tarihler boyunca yoksul insanların ana gıdası olmuştur. Antik dönemde çanaklar içinde yapılan Soğan Çorbası, 18. yüzyılda modern şekilde Fransa'da çıkmıştır. Et suyu, karamalize soğan ve üzerine rendelenmiş peynir, ekmek konulan Soğan Çorbası (resimde görebilirsiniz), kültürlere göre farklılıklar gösterse de temel bileşenleri bu şekilde olup Fransız mutfağının en önemli çorbası olarak tüm kültürlerde yer edinmiştir.

Çorbalar